Kas vanusevahe saab olla liiga suur?

27. Oktoober 2014

Tänapäeval ei pane kedagi kulmu kergitama paar, kus mees on naisest paarkümmend aastat vanem. Veidi erinev on inimeste reaktsioon siis, kui olukord on vastupidine ning näiteks neljakümnendates naine leiab armastuse mehega, kes vanuselt sobiks tema pojaks. On see kõrvaltvaatajate poolt silmakirjalik, sedasi vahet teha, või on siin siiski omad põhjused, miks noore mehega vanem naine rohkem silma jääb?

Eelarvamused on kerged tekkima mõlemal juhul. Vanema mehe ja noore naise suhte puhul on inimesed enamasti veendunud, et mees otsib noort keha ja naine prisket rahakotti. Lisaks on mehel kindlasti keskeakriis ning naisel mingi isakompleks. Hea küll, mõnel juhul võib midagi sellist isegi olla, kuid mina väidan oma töös nähtu põhjal, et enamasti kõrvalt kiibitsejad eksivad.

Kombinatsioonis "vanem naine – noorem mees" arvatakse enamasti, et naisel on alanud keskeakriis, lisaks kardab ta paaniliselt vananemist ja püüab passis olevat sünniaastat muuta sellega, et loob suhte pojavanuse noormehega. Vanema naise kõrvale asunud mehe kohta aga teavad "targad" kindlasti öelda, et tegu on ajutise ajaviitega ning lõpuks jätab poiss ikka emaealise proua maha. Oi, kui valusalt võivad õelad eelarvamused hammustada! Eriti, kui neid enda teada ei hoita...

Aastakümneid tagasi oli väga loomulik, et noored abiellusid varakult (22, viimane taks!). Ehk siis enamasti juhtuski nii, et 20ndates abiellud ja saad lapsed, 40ndates saad vanavanemaks ning 60ndates asud pensionipõlve veetma. Tänapäeval võib julgelt väita, et inimese elu aktiivne osa on oluliselt pikenenud! Keegi ei pea vanatüdrukuks 30-aastast naist, ei imesta 40-aastase sünnitaja ning 50-aastase “noore” isa üle. Ja kes julgeks 60-aastast tegusat inimest vanaduspõlve veetma suruda? Ühiskond on muutunud ja meie selle osana samuti. Kui aga paarina on kokku juhtunud kaks inimest, kes ühel hetkel ei liigu enam samal rajal ning sama kiirusega, lähevadki nende teed lõpuks lahku ja vähemalt üks neist alustab uuesti. Võimalik, et oluliselt noorema partneriga.

Seetõttu tundub mulle, et vanusevahe kui selline ei oma tänasel päeval tegelikult üldse mingit rolli. Kui kokku satuvad inimesed, kelle mõttemaailm, väärtushinnangud ja eesmärgid ühtivad, pole õnnestunud suhteks vaja muud, kui lihtsalt piisavalt tundeid, et koos edasi minna. See, mis sünniaasta kellelgi passis on, pole siin määrav. Ja isegi kui lõpuks selgub, et eri põlvkonnast inimeste omavaheline suhe siiski ei püsi, on mõlemad saanud kogemuse võrra rikkamaks. Selleks me ju elamegi :-)

Kommentaarid